בחורה מחייכת בטיפול מתיחת מצח

המצח שלנו מתחיל את חייו כמשטח חלק ומעוגל שמפריד בין הגבות לקו השער אך בכל יום שעובר הוא מקבל צורות וקמטים שמשקפים את הרגשות שמתרחשים בנו – דאגה, הפתעה, שמחה, פחד, לחץ, אהבה וכו'… הרגשות משתקפים בצורה ברורה במצח שלנו וככל שאנחנו מתבגרים הוא ממשיך להתקמט להתקמט.

מתי מבצעים מתיחת מצח

מתיחת מצח היא בעצם אותו הליך כמו הרמת גבות. בחירתם של רוב המטופלים לבצע הליך זה נובעת מצניחה של הגבות או הופעתם של קמטים רבים, אלו גורמים למראה מבוגר ועייף. הגיל הממוצע של המטופלים הוא בין 40 ל 60 ואך ניתן לראות גם מטופלים צעירים יותר בטיפול מסוג זה. הליך הרמת הגבות מתבצע על ידי ניתוח. על מנת לאבחן בעצמכם האם הגבה שלכם צנחה מטה תוכלו להניח את קצה האצבעות על הקצה החיצוני של הגבות והרימו בתנועה קלה את העור כלפיי מעלה.

הליך הניתוח

בניתוח זה מבצעים חתך קטן מעל קו השיער הטבעי מהנקורה מאחורי האוזן ועד הנקודה העליונה בראש. המנתח יעבוד דרך החתך וייצב את הרקמות תוך הסרת עור מיותר. הגבות יתרוממו לגובה האופטימלי ולאחר מכן יסגור את החתך באמצעות תפרים. הצלקות מהניתוח עלולות להראות במספר מיקומים אותם ניתן לבחור:

  • חתך בקדמת קו השיער – החתך יראה במגמת מיזוג עם קו השיער, המיקום מתאפיין ביתרון בולט – החתך בקדמת השיער לא גורם לנשירת שיער מעבר למיקום בו נעשה החיתוך עצמו.
  • חתך כ 3 ס"מ מעבר לקו השיער – בשיטה זו החתך יהיה ממוקם בתוך השיער עצמו, הצלקת עלולה להיות נראית לעין ברוחב של 1 ס"מ ובנוסף עלולה לגרום לנשירת שיער בכל האיזור בו נעשה החתך.
  • השיטה האנדוסקופית – בשיטה זו לא יהיה נינתן לבצע כריתת עודפי עור ולכן מתיחת הפנים תהיה פחות יעילה.

הכנה לקראת הניתוח

לקראת הניתוח תעברו שיחות הכנה ואבחונים עמוקים עם הרופא שבחרתם בו, תתושאלו לגביי מחלות רקע שונות, מצבים פיזיים כמו לחץ דם ועוד. תתבקשו לדווח על עישון ונטילות תרופות שונות – אלו עלולים לגרום להפרעה בקרישת הדם לאחר ניתוח. מטופלים שמעשנים או נוטלים תרופות מסוימות יתבקשו להפסיק עימם אם הדבר אפשרי בתיאום עם הרופאים המטפלים. יום קודם לניתוח המטופלים יהיו בצום של אוכל ושתייה בשעות לקראת הניתוח.

תהליך החלמה

ניתוח הרמת מצב בדרך כלל משולב עם ניתוחים נוספים למתיחת הפנים לכן ההחלמה תשתנה מאדם לאדם ומהבחירה שלו בניתוחים נוספים וסוגיהם. ביומיים הראשונים לאחר ניתוח הרמת גבות העיניים עלולות להתנפח ולקבל צבעים כחולים וסגולים, הנפיחות עלולה להתפשט לאזור הלחיים או המצח ובנוסף יורגש מתח בכל האזור.

איך מטפלים במתח ונפיחות לאחר הניתוח?

הנפיחות ומתח בעקבות ניתוח הינן טבעיות ונורמליות לחלוטין, על מנת להרגיע את התחושות הלא נעימות ניתן להשתמש בטיפות עיניים במקרה של צריבה ובנוסף להניח קומפרסים קרים על העיניים במשך 24 השעות הראשונות לאחר הניתוח. לאחר הניתוח מותר ואפילו מומלץ לשטוף פנים ולהתרחץ. כמובן שניתן לקחת גם משככי כאבים באישור הרופא להרגעה ושיכוך הכאבים.

חזרה לשגרה

לאחר שעברו הימים הראשונים שלאחר הניתוח, המטופל נח מספיק עם הראש מוגבה וקומפרסים קרים על העיניים ניתן לחזור לשגרה בתנאים מסוימים – ללא פעילות מאומצת כוללת התכופפות או הגברת לחץ דם ובנוסף הימנעות משמש או חום קיצוני בשבועות שלאחר הניתוח.

ניתוח להרמת עפעפיים

אנשים רבים נוטים לבלבל בין ניתוח להרמת גבות לבין ניתוח להרמת עפעפיים אך אלו שני ניתוחים שונים שלא תמיד נדרש לבצעם את שניהם מכיוון שתהליך ההתבגרות של כל אדם הוא אחר. ניתוח עפעפיים הינו נפוץ בקרב קשת רחבה של גילאים שכן שקיות שחורות מתחת לעיניים ונפיחות עלולה להופיע גם בפנים צעירות. הניתוח להרמת העפעפיים מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית בתוספת טשטוש כללי לבחירת המטופל. ניתוח העפעפיים לא מסלק קמטים או כתמים כהים אלא יפתור בעיות כמו עודף עור, שקיות שומן או בצקת עפעפיים.

הליך ניתוח עפעפיים

קיימים שני סוגי ניתוחים עבור העפעף העליון והעפעף התחתון:

  • עפעף עליון – ניתוח זה יהיה רלוונטי למי שמחזיק בעור עודף בעפעף העליון הצנוח מעבר לקו הריסים, אם העור עודף לא מגיע עד קו הריסים אלו יוגדרו כנפילות קלות או גבוליות וניתן לתקן גם על ידי ניתוח.
  • עפעף תחתון – הניתוח בעפעף התחתון נועד בעיקר לסילוק רקמות שומן שמתבטאות כנפיחות מתחת לעין. הניתוח ישפר משמעותית את מראה השקיות השחורות והנפיחות. הצבע הכהה לא ניתן להעלמה בעזרת ניתוח זה אבל כן לשפר את המראה באמצעות פילינג מקומי לאחר הניתוח.

לסיכום,
כמו ניתוחי פנים או ניתוחים פלסטיים רבים תבקשו לעבור לא מעט איבחונים ופגישות עם הרופא/ה המנתח/ת על מנת ששני הצדדים יהיו בטוחים ברצון של המטופל לבצע ניתוח זה, את הבקשות והציפיות שלו מהניתוח. בנוסף על המטופל להבין את הסיכונים ותופעות הלוואי ולהסכים עליהם ולטפל בעצמו כראוי לאחר הניתוח.

מה היה במאמר

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם