טיפול בפיגמנטציה וכתמי העור

בחורה מקבלת טיפול פנים בעזרת מכשיר מיוחד

צבע העור נקבע בעיקר לפי שכבת העור החיצונית המכונה אפידרמיס ועל ידי החומר מלנין. תפקידו של המלנין הוא להגן על העור מפני קרינת השמש והגוף כאשר הוא פועל בצורה תקינה מייצר מלנין בעת חשיפה לשמש במטרה להגן על העור. כפי שיודע היטב כל מי שעוסק בתחום של רפואת עור ומין חשיפת יתר עשויה להביא לעודף פיגמנטים וליצירת כתמי עור ופיגמנטציה.

כתמי עור

כתמי עור הם תופעה שכיחה הנגרמים לא רק עקב חשיפה מוגברת לשמש. ישנם גורמים נוספים שעלולים להוביל לפיגמנטציה כגון, הריון, שינויים הורמונליים, מתח, גיל ונטילת תרופות. נמשים וכתמים חסרי גבול ברור נוטים להופיע באזורי העור החשופים לשמש בפנים, בחזה ובכתפיים. כתמי עור גדולים יחסית מופיעים בעיקר על גבי הידיים, צדי הפנים ובחזה.

סוגי כתמים

מקובל בתחום של רפואת עור ומין לחלק את כתמי העור למספר סוגים שונים. הסוג הראשון בו נדון מכונה מלזמה. מדובר על כתמי עור חומים באזור הפנים. אלו מופיעים לרוב באזור האף, עצמות הלחיים והסנטר. הופעתם קשורה לנטייה גנטית ובמקרים רבים הם יופיעו לאחר נטילת גלולות למניעת הריון. המלזמה יכולה להופיע בצורה שטחית או עמוקה כמו גם בשילוב שלהם.

כתמי לנטיגו

סוג נוסף של כתמי עור הם כתמי שמש המכונים לנטיגו. הכתמים הללו מופיעים בגוון חום בהיר או כהה באזורים החשופים לשמש כגון המחשוף, הפנים, החזה, הגב והידיים. לכתמי השמש אחראי עודף בפיגמנט מלנין המרוכז בשכבת העור העליונה, האפידרמיס. כתמי לנטיגו יכולים להיות נקודתיים כאשר הם נוצרים בקוטר קטן או אזוריים באזור רחב בעור וברדיוס גדול.

כתמים לאחר טראומה

הסוג האחרון בו נדון במסגרת מאמר זה הוא פיגמנטציה הנוצרת בשל טראומה. הדבר יכול להתרחש כתוצאה מכוויה, מכה, או שפשוף מאסיבי של העור. זוהי פיגמנטציה שהיא פוסט דלקתית והיא מופיעה בעיקר בקרב בעלי גוון עור כהה יחסית.

צורת הפיגמנטציה במקרים הללו קשורה באופן ישיר לצורת הטראומה שנגרמה לעור. עומק הכתם ומידת הפגיעה בשכבות הפנימיות תלויה במאפיינים של כל מקרה, האופן שבו העור נפגע והדרכים בהם הוא טופל מיד לאחר הפגיעה.

טיפול בכתמי עור

הטיפול בכתמי עור נבחר בהתאם לגורמי הפיגמנטציה, סוג הפיגמנטציה ובהתאם לגודל הכתמים  ומיקומם. במקרים רבים מומחה רפואת עור ומין יציע משחות שונות עם חומרים לוכדי צבע כמו, הידרוקינין, חומצה אזואלית ועוד. בנוסף ניתן לטפל בחלק מהכתמים באמצעות טיפולי לייזר הגורמים לקילוף מבוקר של העור או באמצעות טיפולי קילוף על ידי חומצות בריכוזים שונים

טיפול בלייזר

טיפולי לייזר באמצעות הבזקי אור מאפשרים ליצור מראה עור חלק ואחיד במספר טיפולים מינימלי. טיפולי הלייזר אינם גורמים לכאבים או לתופעות לוואי. במהלך הטיפול מכשיר הלייזר משגר פולסים בעוצמה גבוהה אל תאי המלנין שבעור האחרים  להיפר פיגמנטציה. אנרגיית הלייזר למעשה הורסת את הפיגמנט והוא יוצא מהעור, לקראת תהליך טבעי של התחדשות העור.

לאחר הטיפול

הטיפול בפיגמנטציה בלייזר מביא להתקלפות ולהתחדשות של העור. לאחר הטיפול נוצרת אדמומיות ולאחר מספר ימים עד שבועות ספורים, העור מתקלף ומתחדש. בתקופה זו יש להימנע מחשיפת יתר לשמש ולהשתמש בקרם הגנה באופן נדיב, על מנת שלא ליצור כתמי עור ופיגמנטציה חדשים על פני העור. בסוף הטיפולים מראה העור חלק, אחיד וזוהר ללא סימנים או צלקות.

טיפולי פיילינג

טיפול פילינג הוא למעשה קילוף כימי של שכבות העור החיצוניות. טיפולי הפילינג נבדלים זה מזה בעומק הקילוף ובאמצעי הקילוף ותהליך הקילוף הוא שמאפשר לעור חדש לצמוח. העור החדש שצומח לאחר פילינג כימי הוא גמיש יותר וחלק יותר. העור מתחדש כשהוא עם פחות קמטים, צלקות נקבוביות וכשהוא נקי מכתמי הפיגמנטציה אשר נוצרו בו במהלך השנים.

רמת העומק

ניתן לבצע טיפול פילינג כימי שטחי גם בבית או במכון קוסמטיקה, אך כאשר מדובר על כתמי עור ופיגמנטציה המצריכים פילינג בינוני או עמוק כדאי לפנות לרופא המומחה בתחום רפואת עור ומין לביצוע הטיפולים. פילינג עמוק נדרש עבור כאלה שסובלים מפנים מצולקות מאוד לאחר אקנה חריפה. יש להיבדק ביסודיות אצל רופא העור לפני שמחליטים על פילינג כימי בינוני ועמוק.

התאמת הטיפול המתאים

חלק חשוב מהטיפול כיום הוא שלב האבחון. הפרוצדורות ואפשרויות הטיפול השונות משתנות בהתאם לסוג הכתם, הגורמים לו והמאפיינים האישיים של כל מטופל מבחינת גיל, מצב בריאותי, סוג ומצב והעור, היסטוריה רפואית, היסטוריית טיפולים ועוד. בהתאם לאבחון יש לבנות תוכנית טיפול מותאמת הכוללת את מספר הטיפולים, עוצמת הטיפולים ורמת המעקב לאורך התהליך.

מקום מקצועי ומנוסה

חשוב הן לקראת טיפולי לייזר והן לקראת טיפולי פילינג לבדוק מהי רמת ההכשרה של המטפל. רמה מקצועית ירודה ושימוש במכשירים וחומרים מאיכות ירודה עלולים להוביל לצלקות והחמרה של כתמי העור השונים. חשוב לבדוק מהי רמת המקצועיות של המטפל ומה היקף הניסיון שלו בביצוע טיפול בפיגמנטציה בלייזר או פילינג.

סיכום טיפול בכתמי עור

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בתחום של רפואת עור ומין והתמקדנו בטיפולים בפיגמנטציה וכתמי עור. כפי שציינו, הטיפול המקובל כיום לפיגמנטציה ופגעי עור משלב טכניקות וחומרים שונים על מנת לייצר תהליך הכולל טשטוש או העלמה של הכתם לצד החלמה, הבראה וחידוש של העור באזור הטיפול. חשוב לבצע את הטיפול במקום מוסדר ומקצועי.

מה היה במאמר

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם