זוג מתוסכל בגלל מלחת מין

זיבה היא מחלת מין הנגרמת על ידי חיידק הגונוריאה ומועברת בעיקר במגע מיני. זיבה היא מחלת המין השנייה בשכיחותה והיא נפוצה בעיקר בקרב צעירים. שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים ובמיוחד בקרב גברים הומוסקסואליים אך לא רק. במאמר זה נרחיב לגבי מאפייני המחלה אלו טיפולים אסתטיים או אחרים ניתנים לה, כיצד ניתן למנוע סיבוכים של המחלה ועוד.

הידבקות בזיבה

המחלה יכולה לעבור בכל סוג של יחסי מין לא מוגנים. משך הדגירה של החיידק הוא ימים ספרים כאשר המחלה היא סימפטומטית. שיעור ההדבקה בעקבות מגע מיני בודד עם אדם נגוע עולה על  ־50% דבר שמסביר את השכיחות הגבוהה של המחלה באוכלוסייה.  שיעור ההדבקה עולה כמובן ככל שעולה מספר המגעים המיניים המתבצעים עם האדם הנגוע.

סימפטומים בקרב גברים ונשים

גם חולים ללא סימפטומים מדביקים בזיבה בעת מגע מיני. התסמינים של זיבה שונים בקרב גברים ובקרב נשים כאשר עבור נשים רבות הנדבקות בזיבה, הזיהום של צוואר הרחם יכול להיות אסיסטמתי והן עלולות שלא להיות מודעות כלל להידבקותן. בקרב גברים המחלה גורמת לזיהום בשופכה שלרוב תבוא לדי ביטוי בהפרשה מוגלתית מאיבר המין ובצריבה בעת מתן שתן.

אצל גברים גורמת המחלה לדלקת של השופכה ולכאב בזמן ההשתנה ולהפרשה מוגלתית מאביר המין. גם אצל גברים כאשר המחלה אינה גורמת לסימפטומים, הגבר הנגוע ימשיך להדביק אחרים.

אנטיביוטיקה

המענה למחלת הזיבה אינה באמצעות טיפולים אסתטיים אלא באמצעות אנטיביוטיקה. בנוסף לעלייה במספר החולים בזיבה בישראל ישנה גם עלייה בעמידות של החיידק לאנטיביוטיקה. אם בעבר ניתן היה לטפל בזיבה באמצעות אנטיביוטיקה שניתנה בכדורים, הרי שכיום יש צורך לטפל במחלה באמצעות מינונים גבוהים ותוך שילוב של כדורים וזריקות.

מניעת סיבוכים

זיבה שאינה מטופלת עלולה לפגוע בחצוצרות של האישה, לגרום להצטלקויות ולחסימה דבר שעלול להוביל גם לעקרות. המחלה גם עשויה לגרום לזיהומי אגן בקרב נשים ואלו מלווים בחום וכאבי בטן ומחייבים אשפוז. הדרך הטובה ביותר למניעת הסיבוכים היא מלכתחילה להקפיד על יחסי מין מוגנים בכל מגע עם פרטנר לא קבוע ולאחר כל מגע מיני ללא קונדום ללכת להיבדק.

בדיקה מולקולרית

השיטה הנפוצה ביותר לאבחון זיבה כיום היא באמצעות בדיקת שתן מולקולרית או בדיקה מולקולרית של ההפרשות מצוואר הרחם בקרב נשים ומאיבר המין בגברים. ניתן לבצע בדיקה גם של ההפרשות מפי הטבעת כאשר יש חשד להדבקה אנאלית. ניתן לבקש בדיקה גם ללא תסמינים פעילים כלשהם והדבר מומלץ לאחר מגע מיני לא בטוח ובאופן תקופתי לקבוצות בסיכון.

טיפול כיום

כפי שציינו, המענה לאחר אבחון אינו באמצעות טיפולים אסתטיים אלא על ידי אנטיביוטיקה. בגלל השימוש הלא אחראי באנטיביוטיקה ואי השלמת הטיפולים האנטיביוטיים על ידי מטופלים רבים, התפתחו בישראל זנים אלימים מאוד של החיידק ושיעור החיידקים העמידים לתרופות שונות הולך ועולה. טיפול נפוץ כיום הוא שילוב של זריקת רוצפין עם מנת אזניל בכדורים.

קונדום בכל מגע מיני

כפי שציינו, הדרך הטובה ביותר להימנע מהידבקות בזיבה ומחלות מין אחרות היא להשתמש בקונדום בכל סוג של יחסי מין, לרבות בכל מגע חד פעמי. השימוש בקונדום חיוני כאשר מדובר במין מזדמן עם מי שמנהל פעילות מינית ללא הגנה עם פרטנרים נוספים. על מנת להיות מוגנים מזיבה יש להשתמש בקונדום בהתאם להוראות היצרן ולאורך כל המגע המיני.

הדבקה בדרכים נוספות

למרות שמרבית מקרי ההדבקה בזיבה הם תוצאה של מין לא מוגן ניתן להידבק גם משימוש בכלי רחצה, מגבות או בגדים של אדם שנושא את המחלה או במהלך טיפולים אסתטיים ומגע עם כלים מזוהמים. הזיבה יכולה להתאפיין בדלקות שתן קשות אצל גברים ובדלקות חמורות בצוואר הרחם אצל נשים. ניתן לטפל במחלה באנטיביוטיקה חזקה לאחר בדיקת מעבדה לאיתור החיידק.

 טיפול גם בכלמדיה

מכיוון שזיבה מלווה לעיתים גם בזיהום כלמידיה, הטיפול הבסיסי כולל כיסוי גם לכלמידיה. הטיפול בכלמדיה הוא מתן אנטיביוטיקה דרך הפה. התרופות האנטיביוטיות בהן נעשה שימוש כיום לטיפול בכלמדיה הן אזנניל או דוקסילין. את הדוקסילין  יש לקחת  פעמיים ביום במשך שבוע ואילו את האזניל במנה חד־פעמית.

יידוע פרטנרים

בכל מקרה של הידבקות בזיבה כמו בכל מחלת מין אחרת, חייבים ליידע את בן/ת הזוג וכל שותף ושותפה במגע מיני עם הנדבק. אם בני הזוג לא ייבדקו שניהם  ויטופלו, עלולה להיווצר שרשרת של הידבקויות מהאחד לשני והמחלה למעשה לא תיעלם. לאורך הטיפול ועד שבוע לאחר סיומו אין לקיים יחסי מין.

משחת עיניים בלידה

חיידק הזיבה תוקף את שכבת התאים המכונה אפיתל עמודי, המצויה הן בשופכה והן בצוואר. כפי שציינו, החיידק עשוי להדביק גם את חלל הפה, פי הטבעת, ואת שכבת הלחמית של העיניים. המחלה מתפשטת דרך מגע מיני בדרך כלל, אולם נשים נגועות בזיבה עלולות להעביר את המחלה גם לתינוקן בזמן הלידה ולגרום לילוד דלקת הלחמית.

סיכום טיפול בזיבה

לסיכום הנושא, טיפול בזיבה מתחיל באבחון, זיהוי ומתן טיפול אנטיביוטי מתאים. כפי שציינו, מדובר על מחלה שעלולה לגרום סיבוכים לא פשוטים ונשים החולות בזיבה ואינן מטופלות למעשה מסתכנות בפגיעה קשה באיברי הרבייה שלהן עד כדי עקרות. הטיפול האנטיביוטי כיום הוא לרוב שילוב זריקות וכדורים מכיוון שזני החיידק פיתחו עמידות לפניצילין ודומיו.

מה היה במאמר

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם