איך להימנע ממחלות מין שונות

תמונה של כדורים, מזרק וקונדום

בשנים האחרונות ישנה עלייה כלל עולמית בשיעור הנדבקים במחלות מין. גם ישראל שותפה למגמה זו, כאשר מחלות המין בהן העלייה דרמטית במיוחד הן, כלמדיה וזיבה. מחלות מין נוספות השכיחות בישראל הן, עגבת, הרפס, קונדילומה, טריכומונאס ויבלות באברי המין. במאמר זה נרחיב לגבי ההידבקות במחלות המין הנפוצות ונתמקד בדרכים בהם ניתן למנוע את ההדבקה, לרבות שימוש בקונדומים, היגיינה, בדיקות וחיסונים.

יחסי מין לחיים מאושרים

פעילות מינית עשירה בין פרטנרים בוגרים בהסכמה הינה מרכיב חשוב בניהול חיים מהנים ובעלי משמעות וקשורה באופן מוכח להעלאת רמת האושר של האדם במהלך החיים. עם זאת, לפעילות מינית עשויה להתלוות סיכון למחלת מין שיש לקחת אותו בחשבון. מחלות מין מועברות בעת קיום מגע מיני וגינאלי, אנאלי או אוראלי, הן ביחסים הומוסקסואליים והן בהטרוסקסואליים.

סיכון לסיבוכים ומחלות חמורות

הידבקות ממחלות מין עלולה לגרום סבל רב לנדבקים בהם ומלבד התסמינים המידיים הן יכולות להוביל לסיבוכים מאוחרים כגון, דלקת באגן הגורמת לעקרות, זיהום באשכים, הריון מחוץ לרחם, הפרעות בפוריות, מחלות לב, מחלות פרקים ומחלות נוירולוגיות. מחלות מין שונות אף מגבירות את הסיכויים להדבקות בנגיף ה- HIV הגורם למחלת האיידס.

מניעת התפשטות מגפת האיידס

טיפול מלא ובמועד במחלות מין והקפדה על יחסי מין מוגנים הם האמצעים החשובים ביותר כיום להימנעות ממחלות מין שונות. הקטנת מקרי מחלות המין בקרב האוכלוסייה חשובה גם, על מנת להפחית את ההתפשטות של מחלת האיידס.  מחלות המין השונות מועברות דרך הפה ואיברי המין באמצעות הרוק, נוזל הזרע, ההפרשות הנרתיקיות ודם מהרקמות העדינות שבפי הטבעת .

שימוש בקונדום בכל מגע

הדרך הטובה ביותר להימנע מהידבקות במחלות מין היא להשתמש בקונדום בכל סוג של יחסי מין, לרבות במגע חד פעמי. השימוש בקונדום קריטי כאשר מקיימים יחסים עם חולה מוכר במחלת מין וכאשר מדובר במין מזדמן עם מי שמנהל פעילות מינית ללא הגנה עם פרטנרים רבים. על מנת להיות מוגנים יש להשתמש בקונדום בהתאם להוראות היצרן לאורך כל המגע המיני.

קונדומים וחומרי סיכה

על מנת שהקונדום ימלא את תפקידו חשוב במהלך המגע המיני לעשות שימוש בקונדומים וחומרי סיכה מתאימים. הקונדום עשוי מלטקס אשר יכולות העמידות שלו יורדת עם הזמן. יש להקפיד על קונדומים שטרם חלף מועד התפוגה שהוגדר על ידי היצרן. חומרי סיכה שמנוניים עשויים לפגוע גם כן בעמידות הקונדום וכדאי להשתמש בחומר סיכה ייעודי על בסיס מים.

בדיקות ובלעדיות מינית

מגע מיני ללא קונדום מומלץ רק בקרב פרטנרים המקיימים יחסים בלעדיים ולאחר שבן או בת הזוג נבדקו ונמצאו שליליים למחלות המין השונות. חשוב לדעת שמתן שתן לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים או רחצה ושטיפה בסבון של אבירי המין בתום המגע המיני אינם יעילים כלל במניעת הדבקה.

במרבית מחלות המין, הידבקות קודמת גם אם טופלה, אינה מחסנת לעתיד את הנדבק וניתן להידבק במחלה גם פעם נוספת. הידבקות במחלת מין אחת אינה מגנה גם כן מפני הידבקות במחלות מין אחרות. גם מגע מיני במשגל נסוג או שימוש בגלולות למניעת הריון וקוטלי זרע אינם מספקים הגנה מפני הדבקה.

למנוע חתכים ודימום בפה

הקונדום בשימוש נכון מספק הגנה מיטבית כמעט לכל מחלות המין. גם מי שנמנע מקונדום יכול להפחית את סיכויי ההדבקה במספר דרכים לגביהם נרחיב כעת. לקראת קיום מגע מיני אורלי ללא קונדום מומלץ שלא לצחצח ולנקות את השיניים. פעולות הצחצוח ושימוש בחוט דנטלי עשוי לגרום לדימומים בחלל הפה ולהגביר את סיכויי האדם להידבק במחלות מין זיהומיות.

היגיינה ואביזרי מין

השימוש באביזרי מין יכול לתרום להעשרה של חיי המין אך עשוי להיות מעביר מחלות מין כאשר  משתמשים בהם בצורה לא נכונה. חשוב לאחר כל שימוש בצעצועי מין להקפיד לרחוץ ולנקות אותם היטב עם מים חמים וסבון. כאשר האביזר הגיע אליכם ממקור אחר, כמו גם לאחר שעשיתם בו שימוש עם פרטנר לא קבוע, מומלץ בנוסף גם לחטא אותם היטב באמצעות כוהל.

וירוס הפפילומה

פפילומה היא מחלת מין הנגרמת מווירוס והיא הנפוצה שבמחלות מין מסוג זה. מלבד התסמינים של הקונדילומות, מעין יבלות על העור באיברי המין, וירוס הפפילומה עלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות ולהתפתחות של סרטן צוואר הרחם,  סרטן הפה והלוע, סרטן פי הטבעת וסרטן באיברי המין. הוירוס יכול להיות מועבר בכל מגע מיני ואפילו באמצעות אביזרי מין.

חיסון לפפילומה בגיל צעיר

החיסון נגד  פפילומה מגן כיום מפני 9 זנים נפוצים של הוירוס. החיסון בשימוש נרחב כבר שנים ארוכות והוכח כבטוח לשימוש. גופי בריאות הציבור ממליצים על קבלת החיסון עוד לפני תחילת הפעילות המינית, על מנת לספק הגנה מוקדם ככל האפשר. החיסון נחשב למרכיב מניעתי נחוץ למניעת ההתפשטות של מחלה זו באוכלוסייה ונחוץ במיוחד, על מנת למנוע סרטן צוואר הרחם.

קונדום להגנה ממחלות מין

לסיכום הנושא, המאמר זה דנו כיצד ניתן להימנע מהידבקות ממחלות מין שונות. כפי שציינו במאמר, שימוש בקונדום איכותי וחדש בהתאם להתוויות היצרן בכל מגע מיני מכל סוג שהוא זו הדרך הטובה והמבטיחה ביותר. בנוסף במאמר ציינו את החשיבות של הניקוי והחיטוי של אביזרי מין, קיום מין לא מוגן רק עם פרטנר קבוע וביצוע חיסון לנגיף הפפילומה.

מה היה במאמר

השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם